Biuletyn Informacji Publicznej

Osoby niepełnosprawne

Niepełnosprawność jest zjawiskiem, które dotyka wiele osób. Powodowana jest chorobami, dysfunkcjami cielesnymi oraz towarzyszy zmianom związanym ze starzeniem się człowieka. W ostatnim okresie odnotowuje się dynamikę niepełnosprawności, związaną nie tylko z tradycyjnymi jej przyczynami, lecz także z nowymi zjawiskami, które wynikają ze zmian społeczno – gospodarczych zachodzących w kraju. Zjawiska te stawiają przed instytucjami zajmującymi się tą grupą społeczną problemy wymagające stworzenia odpowiednich zabezpieczeń i działań w celu zlikwidowania barier stojących przed ludźmi niepełnosprawnymi – są to zarówno bariery materialne, bytowe jaki i bariery obojętności i niezrozumienia.

Osoby niepełnosprawne stanowią około 10 proc. społeczeństwa. Dodając do tego rodziny osób niepełnosprawnych, okazuje się, że działania podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych mają znaczenie dla znacznej liczby ludzi. Aby osoby niepełnosprawne mogły korzystać w pełni z praw przysługujących wszystkim ludziom i wypełniać swoje obowiązki, należy z jednej strony przeciwdziałać ich dyskryminacji, a z drugiej stworzyć mechanizmy wyrównywania szans i warunków do korzystania z przysługujących im praw.

Kluczową rolę w osiągnięciu powyższych celów mają do odegrania samorządy, partnerzy społeczni i organizacje pozarządowe.

Strona używa plików cookies, aby ułatwić korzystanie ze strony oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Copyright © Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie 2021 | Realizacja w oparciu o CMS Joomla StudioAlfa.pl tworzenie stron Joomla.