Aktualności PCPR Węgrów
- Szczegóły
Dzieci z różnego typu zaburzeniami czy niepełnosprawnościami potrzebują wsparcia w procesie kształcenia lub specjalnej organizacji nauki. Odpowiedź na te potrzeby stanowi model edukacji włączającej, który zakłada organizację systemu oświaty w taki sposób, aby umożliwić stworzenie przestrzeni zapewniającej każdemu dziecku uczestnictwo w procesie uczenia się, czyli nabywania wiedzy, umiejętności, rozwijania kompetencji kluczowych i emocjonalno-społecznych. Sprzyja temu zwiększenie dostępności szkoły, otwarcie jej na potrzeby wszystkich dzieci. Ważne jest podjęcie działań mających na celu umożliwienie uczniom z dysfunkcjami, niepełnosprawnościami optymalnego funkcjonowania w macierzystej placówce ogólnodostępnej w warunkach dostosowanych do ich potrzeb i możliwości. Wdrażanie modelu edukacji włączającej wymaga współdziałania wszystkich pracowników przedszkola czy szkoły. Wówczas można uzyskać najlepsze efekty wprowadzanych oddziaływań, co wpływa na zwiększenie szans edukacyjnych wszystkich dzieci oraz zapewnia im warunki do rozwoju indywidualnego potencjału. Takie podejście daje większe możliwości pełnego włączenia uczniów w życie społeczne. Niezwykle istotną sprawą w procesie wdrażania modelu edukacji włączającej jest przygotowanie szkół ogólnodostępnych w taki sposób, aby były w stanie każdemu uczniowi zapewnić optymalne środowisko do nauki i rozwoju. Realizacja projektu pt. „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” wpisuje się w cele związane z wdrażaniem modelu edukacji włączającej.
- Szczegóły
Informujemy, że 02.02.2023 r. Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął dokument pn. Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2023 roku, umożliwiający kontynuowanie programu.
Realizatorem programu „Aktywny samorząd” w Powiecie Węgrowskim jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie.
Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do otwarcia naborów.
Wnioski o dofinansowania będą przyjmowane w terminach:
Moduł I - likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową
Przyjmowanie wniosków:
od dnia 01.03.2023 r. do 31.08.2023 r.
Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym
Przyjmowanie wniosków:
rok szkolny/akademicki 2022/2023 – od 01.03.2023 r. do 31.03.2023 r.
rok szkolny/akademicki 2023/2024 – od 01.07.2023 r. do 10.10.2023 r.
Druki wniosków wraz z załącznikami będą dostępne w siedzibie tut. PCPR, ul. Piłsudskiego 23, 07-100 Węgrów, pokój nr 6 oraz na stronie internetowej www.pcpr.wegrow.pl
W 2023 roku wnioski o dofinansowanie będzie można składać przez Internet w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) do czego zachęcamy. Daje to możliwość złożenia i realizacji wniosku bez wychodzenia z domu.
Link ze szczegółowymi informacjami o programie na stronie PFRON >>
- Szczegóły
Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista będzie mógł korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji.
Będzie ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel.
Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, wydane automatycznie zostaną również legitymacje w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu - tradycyjnej karty oraz mLegitymacji - zgodnie ze swoimi preferencjami.
Więcej informacji na stronie zus.pl: mLegitymacja - ZUS
- Szczegóły
Przedszkola i szkoły ogólnodostępne uczestniczące w projekcie pt. „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” systematycznie korzystają z różnych formach wsparcia. Obecnie dobiega końca V etap projektu, w ramach którego specjaliści zewnętrzni zrealizowali konsultacje eksperckie dla nauczycieli i specjalistów, konsultacje indywidualne dla dyrektorów szkół oraz koordynatorów ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW, a także konsultacje dla rodziców i uczniów. Natomiast specjaliści wewnętrzni z Zespołu SCWEW w Węgrowie przeprowadzili zajęcia modelowe oraz obserwacje koleżeńskie w przedszkolach i szkołach. Prowadzono także na bieżąco działania doradczo-szkoleniowe oraz konsultacje związane z obsługą sprzętu z wypożyczalni SCWEW, z którego korzystają placówki uczestniczące w projekcie. Wszystkie formy wsparcia wynikały z potrzeb zgłaszanych przez przedszkola i szkoły. Sprzyjały pogłębieniu wiedzy, nabyciu nowych umiejętności oraz wspierały wszystkich uczestników w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych.
- Szczegóły
Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Węgrowie w ramach realizacji projektu pt. „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” współpracuje z placówkami tego typu
w regionie. Jedną z nich jest SCWEW w Świdniku. Współpraca sprzyja wymianie doświadczeń, pomysłów, wspólnemu poszukiwaniu rozwiązań różnorodnych problemów w sferze edukacyjnej. W związku z tym przedstawiciele SCWEW w Węgrowie wzięli udział w konferencji naukowo-szkoleniowej zorganizowanej przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku, w ramach którego działa SCWEW. Konferencja pn. „Komunikacja wspomagająca i alternatywna w nowoczesnym modelu wczesnego wspomagania rozwoju” odbyła się 10 grudnia 2022 r. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji przygotowanych przez specjalistów między innymi z Fundacji Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE Opole, Poradni Wczesnego Wspomagania Rozwoju w Lublinie, Ośrodka Terapeutycznego Przystań Szkraba w Warszawie. Tematyka wystąpień dotyczyła takich zagadnień jak: model WWR, standardy AAC we wczesnym wspomaganiu rozwoju, miejsce AAC we wspomaganiu komunikacji dzieci ze spektrum autyzmu, budowanie środowiska języka wspomaganego czy też współpraca zespołu WWR z rodzicami dziecka. Bardzo ciekawy wykład w formie online pt. „Rola AAC we wczesnym wspieraniu rozwoju małych dzieci - kanadyjskie doświadczenia” wygłosiły prof. Beata Batorowicz z Queen’s University Kingston, Ontario w Kanadzie i mgr Paulina Finak z School of Rehabilitation Therapy. Udział przedstawicieli SCWEW w Węgrowie w konferencji był niezwykle owocny. Pozyskaną wiedzę będzie można wykorzystać w realizacji działań wynikających z projektu oraz potrzeb placówek objętych wsparciem.
- Szczegóły
W dniu 18.11.2022 r. w Sali „Wirydarz” Stowarzyszenia Klasztor - Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, odbyła się Konferencja oraganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzine w Węgrowie „BezpieczNY, WolNY, RozsądNY”, w której uczestniczyło ok. 100 pracowników instytucji pomocy społecznej oraz instytucji oświatowych z terenu powiatu węgrowskiego.
Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością Senator RP Maria Koc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Proboszcz Parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy ks. dr Romuald Kosk, Dyrektor CDK dr Marek Sobisz.
Konferencja dotyczyła profilaktyki uzależnień i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni dzieci i młodzieży, a problematyka spotkania była przedstawiona i omówiona przez dwóch prelegentów p. Lidę Woć i p. Łukasza Wojtasik.
Powyższe wydarzenie było ostatnim z przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Bezpiecznie, rozsądnie, z umiarem” - cykl oddziaływań profilaktyczno - edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców powiatu węgrowskiego”, dofinansowanego przez MSWiA w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022 - 2024 (2022 r.)
Projekt realizowany był przez Powiat Węgrowski (bezpośredni realizator: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie), a wszystkie spotkania odbywały się w Sali „Wirydarz” Stowarzyszenia Klasztor - Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.
- Szczegóły
W dniu 14.11.2022 r. odbyło się spotkanie oraganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzine w Węgrowie dla seniorów z terenu powiatu węgrowskiego ze specjalistami z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa publicznego. W spotkaniu w sali „Wirydarz” Stowarzyszenia Klasztor - Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie uczestniczyło ponad 100 osób.
W spotkaniu wzięlo udział wielu gości, m.in.: Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, poesł na sejm RP Maciej Górski, kierownik delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz, starosta węgrowski Ewa Besztak, członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego Tadeusz Kot, wójtowie, burmistrzowie, fukncjonariusze KPP w Węgrowie oraz kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu powiatu węgrowskiego. Spotkanie informacyjne połączono z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Seniora.
Spotkanie przeprowadzono w formie prelekcji z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwa operacji bankowych, bezpieczeństwa zakupów i zawierania umów, wyłudzeń, oszustw oraz bezpieczeństwa na drogach.
Uczestnicy skorzystali z wiedzy i doświadczenia prowadzących prelekcje, przygotowano także słodki poczęstunek.
Powyższe wydarzenie było drugim z przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Bezpiecznie, rozsądnie, z umiarem” - cykl oddziaływań profilaktyczno-edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców powiatu węgrowskiego”, dofinansowanego przez MSWiA w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 (2022 r.)
W ramach projektu przewidziano jeszcze konferencję dla pracowników oświaty i instytucji pomocy społecznej z zakresu profilaktyki uzależnień i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni dzieci i młodzieży, która odbędzie się 18.11.2022 r.
Projekt realizowany jest przez Powiat Węgrowski - bezpośredni realizator: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie.
- Szczegóły
W dniu 25.10.2022r. w przepięknej Sali „Wirydarz” Stowarzyszenia Klasztor – Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, odbyło się spotkanie rodziców zastępczych z terenu powiatu węgrowskiego ze specjalistami z zakresu profilaktyki uzależnień oraz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni dzieci i młodzieży. Na spotkaniu obecna była również Pani Starosta Ewa Besztak.
Spotkanie przeprowadzono w formie pogadanki z elementami szkoleniowymi, przedstawiono 2 tematy problemowe:
1. „Bezpieczeństwo dzieci w sieci” Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni dzieci i młodzieży – poprowadzony przez dr Beatę Bocian-Waszkiewicz
2. „Ostroż/NIE/sięgam” Profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży – poprowadzony przez mgr Marzenę Marchela
Uczestnicy skorzystali z wiedzy i doświadczenia prowadzących prelekcje, przygotowano także słodki poczęstunek. Dodatkową atrakcją dla uczestników była możliwość obejrzenia ekspozycji muzealnej – Węgrów miasto wielu kultur i religii.
Powyższe wydarzenie jest pierwszym z szeregu przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Bezpiecznie, rozsądnie, z umiarem” – cykl oddziaływań profilaktyczno – edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców powiatu węgrowskiego”, dofinansowanego przez MSWiA w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022 - 2024 (2022 r.)
W ramach projektu przewidziano ponadto:
- spotkanie dla seniorów z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwa operacji bankowych, bezpieczeństwa zakupów i zawierania umów, wyłudzeń, oszustw
- konferencję dla pracowników oświaty i instytucji pomocy społecznej z zakresu profilaktyki uzależnień i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni dzieci i młodzieży
Projekt realizowany jest przez Powiat Węgrowski (bezpośredni realizator: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie), a wszystkie spotkania odbywać się będą w Sali „Wirydarz” Stowarzyszenia Klasztor – Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.
- Szczegóły
Projekt pn. „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie rozpoczął kolejny etap wdrażania zaplanowanych działań. Jednym z istotnych przedsięwzięć w tym etapie jest utworzenie dwóch sieci współpracy i samokształcenia. W związku z tym serdecznie zapraszamy nauczycieli i specjalistów z przedszkoli i szkół działających na terenie powiatu węgrowskiego, zainteresowanych tematyką związaną z obszarem edukacji włączającej, do zgłaszania chęci udziału w spotkaniach powstających sieci. Głównym celem działania sieci jest wymiana doświadczeń i wzajemna pomoc w budowaniu środowiska włączającego.
Pierwsze spotkanie sieci współpracy i samokształcenia planujemy zorganizować we wtorek 25.10.2022 r. o godzinie 15.00.
Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o zgłoszenie chęci swojego udziału w spotkaniu do poniedziałku 24.10.2022 r. do godziny 12.00 pod numer telefonu lidera projektu: 604930246.
Serdecznie zapraszamy i liczymy na duże zainteresowanie z Państwa strony. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy w ramach sieci będziecie Państwo mieli możliwość podzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami, a my będziemy mogli pomóc Państwu w rozwiązywaniu codziennych problemów dotyczących pracy z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Zespół SCWEW w Węgrowie
- Szczegóły
Kolejny, IV etap wdrażania projektu pn. „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” został zakończony. Był to dla Zespołu SCWEW czas dużej aktywności. Udało się zrealizować wszystkie zaplanowane działania. Jedną z form wsparcia stanowiły rady szkoleniowe mające na celu podniesienie kompetencji pracowników przedszkoli/szkół ogólnodostępnych uczestniczących w projekcie. Prowadzili je eksperci zewnętrzni. Łącznie odbyło się 10 rad szkoleniowych, po jednej w każdej z placówek objętych wsparciem. Tematyka rad szkoleniowych dotyczyła takich zagadnień jak: praca z dzieckiem trudnym w grupie, terapia ręki jako metoda wspierająca warsztat nauczyciela w pracy z dziećmi o zaburzonym rozwoju, rozwój seksualny osób z zaburzeniami rozwojowymi i niepełnosprawnościami, zadania nauczycieli i specjalistów we wdrażaniu edukacji włączającej, zdrowie psychiczne uczniów, myśli samobójcze u młodzież, współpraca nauczycieli i specjalistów z rodzicami, kształtowanie kompetencji kluczowych w klasie zróżnicowanej, nauczanie zróżnicowane w kontekście edukacji włączającej w praktyce. Tematyka spotkań była różnorodna, stanowiła odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez przedszkola i szkoły. Przeprowadzenie rad szkoleniowych miało na celu udzielenie faktycznego, merytorycznego wsparcia dyrektorom, nauczycielom, specjalistom w codziennej pracy i rozwiązywaniu problemów edukacyjnych. Zrealizowane spotkania przyczyniły się do poszerzenia wiedzy nauczycieli w zakresie omawianych kwestii, nabycia nowych umiejętności. Stanowiły okazję do wymiany doświadczeń oraz wypracowania praktycznych rozwiązań przydatnych w pracy pedagogicznej.
Wszelkie informacje dotyczące projektu pilotażowego uzyskać można w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie, ul. Mickiewicza 23, 07 -100 Węgrów, tel. 25 792 01 61, adres e-mail: